Saturday, January 29, 2022

চিৰাম ইনষ্টিটিউটে কৰোনাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত গুৰুত্বপূৰ্ণ সফলতা, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ কভোভাক্সক অনুমোদন জনাইছে

Covid-19চিৰাম ইনষ্টিটিউটে কৰোনাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত গুৰুত্বপূৰ্ণ সফলতা, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ কভোভাক্সক অনুমোদন জনাইছে

কৰোনা ভাইৰাছ ভেকছিন: ভাৰতীয় চিৰাম ইনষ্টিটিউট (Serum Institute of India)য়ে কৰোনা মহামাৰী (Corona Virus)ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত যথেষ্ট সফলতা অৰ্জন কৰিছে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (WHO)ই চিৰাম, দ্য কোৱাক্স (Covovax)ৰ কৰোনা ভেকছিনৰ জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰ (Emergency Use) অনুমোদন জনাইছে। ভাৰতীয় চিৰাম ইনষ্টিটিউটে শুক্ৰবাৰে এইটো টুইট কৰিছিল।

প্ৰতিষ্ঠানটোৱে কৈছিল, কোছোভাক্সে জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ বাবে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ (WHO) অনুমোদন লাভ কৰিছে। ই কৰোনাৰ বিৰুদ্ধে আমাৰ যুঁজক আৰু শক্তিশালী কৰিব।

ভাৰতীয় চিৰাম ইনষ্টিটিউটৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া আদাৰ পুনাৱালাই টুইট যোগে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ অনুমোদনত আনন্দ প্ৰকাশ কৰি তেওঁ লিখিছে, “কোভিড-১৯ৰ বিৰুদ্ধে আমাৰ যুঁজত এয়া আন এক মাইলৰ খুঁটি।

জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ বাবে কোভোৱেক্সক অনুমোদন জনাই দিয়া হৈছে। তেওঁ বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাক তেওঁৰ সহযোগিতাৰ বাবে ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰে। উল্লেখ্য যে, SII য়ে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বায়োটেক কোম্পানী নভাক্স(Novavax)ৰ সৈতে কোভোৱাক্সৰ নিৰ্মাণ আৰু যোগানৰ বাবে চুক্তিবদ্ধ হৈছে।

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ অনুমোদনৰ সৈতে, কভোৱাক্স কোভিড-19 ভেকছিন যোগানত যথেষ্ট সম্প্ৰসাৰিত হ’ব। এছআইআই (SII)য়ে ১.১ বিলিয়ন পালি কোভোৱাক্স যোগান ধৰিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles