Tuesday, May 17, 2022

উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ 8 খন ৰাজ্যই বিদ্যালয়সমূহত হিন্দী বাধ্যতামূলক কৰিবলৈ সন্মত হৈছে: অমিত শ্বাহ

Assamউত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ 8 খন ৰাজ্যই বিদ্যালয়সমূহত হিন্দী বাধ্যতামূলক কৰিবলৈ সন্মত হৈছে: অমিত শ্বাহ

গুৱাহাটীঃ কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰীয়ে কৈছে যে উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ আঠখন ৰাজ্যই দশম শ্ৰেণীলৈকে বিদ্যালয়সমূহত হিন্দী বাধ্যতামূলক কৰিবলৈ সন্মত হৈছে। বৃহস্পতিবাৰে নতুন দিল্লীত সংসদীয় চৰকাৰী ভাষা সমিতিৰ ৩৭ তম বৈঠকত সভাপতিত্ব কৰি তেওঁ এইকথা কৈছিল।

মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে সদস্যসকলক জনায় যে এতিয়া কেবিনেটৰ ৭০ শতাংশ কাৰ্যসূচী হিন্দীত প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। ‘ উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ আঠখন ৰাজ্যত ২২,০০০ হিন্দী শিক্ষক নিয়োগ কৰা হৈছে।

লগতে, উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ নটা জনজাতীয় সম্প্ৰদায়ে তেওঁলোকৰ উপভাষাৰ লিপিবোৰ দেৱনাগৰীলৈ ৰূপান্তৰ কৰিছে। ইয়াৰ উপৰিও, উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ আঠখন ৰাজ্যই দশম শ্ৰেণীলৈকে বিদ্যালয়সমূহত হিন্দী বাধ্যতামূলক কৰিবলৈ সন্মত হৈছে,” তেওঁ লগতে কয়।

অৱশ্যে, শনিবাৰে অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সিংহ বিশ্ব শৰ্মাই স্পষ্ট কৰি দিয়ে যে ৰাজ্য চৰকাৰে এই সন্দৰ্ভত কোনো নিৰ্দেশনা লাভ কৰা নাই।

তেওঁ আৰু কৈছিল যে ৰাজ্য চৰকাৰে এটা ভাষা নীতি প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যিয়ে ৰাজ্যখনৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক কমেও চাৰিটা ভাষা শিকোৱাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব।

মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কৈছিল যে তেওঁলোকে এজন শিক্ষাৰ্থীয়ে অসমত হিন্দী আৰু ইংৰাজীৰ বাহিৰে এটা জাতিগত ভাষা অসম শিকিব বিচাৰে আৰু তেওঁ শেষত কৈছিল যে এজন শিক্ষাৰ্থীৰ সুযোগ কেৱল এটা ভাষা শিকিহে সম্প্ৰসাৰিত হ’ব।

Check out our other content

Check out other tags:

Most Popular Articles